نسل جدید CPU AMD EPYC می توانند تا 164 باس PCIe 4.0 را پشتیبانی نماید.

CPU AMD EPYC

CPUهای AMD EPYC هنوز از راه نرسیده اما ظاهرا در قلب خود حامل ویژگی های جدیدی هستند که حتی برای سازگاری با سخت افزاره و اینترفیس های آتی طراحی شده است.

در نمونه های پرچمدار از AMD EPYC شاهد استفاده از حداکثر 64 هسته پردازشی هستیم؛ این محصولات بر پایه معماری Zen 2 و احتمالا لیتوگرافی 7 نانومتری تولید شده و از گونه تراشه های مجتمع بر روی یک PCB هستند. نکته ای که به تازگی در مورد نسل جدید CPUهای AMD EPYC خبرساز شده است، تعداد باس های قابل پشتیبانی در بخش چیپست داخلی (PCH) آنها است.

اطلاعات غیر رسمی، حاکی از آن هستند که EPYCهای جدید می تواند تا 164 باس PCIe 4.0 را آدرس دهی نمایند؛ به واقع افزون بر چیپستی که بر روی مادربردهای سرور مورد استفاده قرار می گیرد، 164 مسیر دیگر به وسیله کنترلر مجتمع CPU قابل استفاده است. این تعداد بسیار بیش از CPUهای دسته دسکتاپ است و این احتمال وجود دارد که اطلاعات فوق از اعتبار واقعی برخوردار نباشند.

اما در صورتی که اطلاعات فوق صحیح باشد، EPYCهای آتی 56 باس PCI-E بیشتری را به نسبت CPUهای Cascade Lake Xeon آدرس دهی خواهند کرد. مسیر PCIe 4.0 احتمالا تا پایان سال 2019 معرفی می شوند؛ سیستم های سرور نیازمند باس هایی به مراتب بیشتر از دسکتاپ بوده و سرعت I/Oها و رابط PCI-E درون CPUها، بیش از PCHهایی است که بر روی مادربردها نصب می شوند.

برگشت به بالا